Hepimizin en çok önem verdiği konulardan biri cilt bakımıdır. Cildimize iyi bakarsak zamanla ciltte oluşan hasarlardan korunabilir ve yaşlanma karşıtı etkiyi doğal bir şekilde koruyabiliriz. Kış aylarındaki cilt bakım rutini ile yaz mevsimindeki bakım farklı olmalıdır. Kışın soğuktan korumanız gereken cildinizi bu kez güneşten korumanız ön plana çıkar. Cildinize uygun ürün tercihlerini doğru yaparsanız parlak ve canlı bir cilde sahip olmanız mümkün. Peki, yaz mevsiminde cildiniz için gerekli olan ürünler nelerdir?

Güneş Koruyucu Kullanmak

pandemi döneminde D Vitaminin önemi kabul edilse de güneşin zararlı ışınlarından korunmak için spf 30 mutlaka güneş koruyucu kullanmak gerekir. Cildiniz hassassa buna uygun ve yüksek faktörlü bir güneş koruyucusu kullanmanızı öneririz. Güneş ışınları cildinizin nem kaybetmesine neden olurken kurumasına da yol açtığı için bol nemlendirme özelliğine sahip olan ürünleri tercih etmelisiniz.

Makyaj Ürünlerinin Kalitesi

Cildinize uygulayacağınız makyaj ürünlerinin içeriği de önemlidir. Vitamin ve mineral içeren, su bazlı, nemlendirici özellikli ürünleri seçebilirsiniz. Ayrıca ince yapılı fondöten ya da BB-CC krem gibi renklendiricileri kullanırsanız cildiniz daha iyi nefes alacaktır.

Su!

Bol bol su tüketmeliyiz. Yazın su kaybı fazla olduğundan cildiniz içten de kurumaya başlar. Bu nedenle sıvı alımını arttırarak cildinizin daha nemli olmasını sağlayabilirsiniz. Beslenme düzeninize de özen göstermeli ve sağlıklı beslenmelisiniz.

Uyku Düzeni

Uyku düzeninize dikkat edin. Genç görünümlü ve sağlıklı bir cilt için yeterli uyku almanın büyük önemi vardır. Bu noktada gözaltı bakımı da unutulmamalı ve düzenli olarak nemlendirici kremler uygulanmalı, maskeler yapılmalıdır.

Kısacası yaza yaklaştığımız bugünlerde maske takıyor olsak bile en azından yüzümüzün açık kısımlarına mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız. Sağlıklı beslenme, uyku düzeni ve en önemlisi hava sıcaklığının arttığı zamanlarda bol miktarda sıvı tüketmek cildin canlı, sağlıklı ve ışıltılı görünmesini sağlar. Unutmayın cildiniz içinizde gerçekleşen tüm biyolojik olayları yansıtan bir aynadır. Bu nedenle her şeye rağmen gülmeye ve umutlu olmaya devam edin.